Chovateľská stanica ECON

Chovateľská stanica FCI

Fédération Cynologique Internationale

Secrétariat Général: 13, Place Albert I - B 6530 THUIN (Belg.)
Štandard FCI č. 173 / 28.08.1995 / D

Estrelský pastiersky pes
(Cao da Serra da Estrela)

Preklad:

Dr. J.-M.Paschoud a pani R. Binder

Zem pôvodu:

Portugalsko

Dátum publikácie platného šdandardu:

20.12.1966

Využitie:

Estrelský pastierky pes je nerozlučným spoločníkom pastierov a spoľahlivým strážcom stád, ktoré neústupne bráni proti vlkom a zlodejom dobytka. Je tiež vynikajúcim strážcom pri strážení domu a majetku, má vysoko cenené vlastnosti vynikajúceho obranára a používa sa dokonca i ako znamenitý ťažný pes.

Klasifikácia FCI:

Skupina II - pinčovia a fúzače, molossy, švajčiarske salašnícke psy
Podskupina 2.2 - psy molosského typu, horské psy
Bez skúšok z výkonu.

Krátky historický prehľad:

Tento horský pes sa chová už dlhé roky v okolí pohoria Serra da Estrela (pohorie v severnom Portugalsku). Skutočný pôvod tohoto plemena sa však stráca v hmlistej a dávnej minulosti. Isté je, že ide o jedno z najstarších plemien Iberského poloostrova. S týmito psami sa stretávame na svahoch prvých predhorí až po najvyššie horské pastviny (i vo výškach viac než 2000 m nad morom), a to predovšetkým v lete, keď po odmäku na horských pastvinách vyrazí tráva a pastieri vyháňajú do hôr stáda, zatiaľ čo v nižšie položených oblastiach trávu vysuší prílišné horko. Tieto psy sprevádzajú stáda, ostražito ich bránia proti divokej zveri, ktorá znekľudňuje okolie. Psy tohoto plemena nachádzame roztrúsené tiež na ďalších miestach krajiny ? zvlášť uprostred zeme, kde sa dovážajú šteňatá z oblastí estrelských hôr, alebo kde ich chovajú chovatelia pochádzajúci z pohoria Serra da Estrela.

Temperament (povaha):

Estrelský pastierský pes je charakteristický živým pohybom a impozantným vystupovaním. Jeho pohľad je bystrý, kľudný a výrazný. Jeho sebaisté a niekedy až hrozivé chovanie voči cudzím nabáda k opatrnosti; inak je voči svojmu pánovi, pastierovi, až pozoruhodne poslušný.

Celkový vzhľad:

Estrelský pastierský pes je psom molosského typu, svojím vzhľadom pripomína mastifa, s konvexnými líniami z profilu, kompaktný a rustikálny. Je harmonicky stavaný a morfologicky dokonale tvarovaný; vyslovená vyváženosť celého vzhľadu vypovedá o dlhoročnej minulosti čistokrvného chovu s hlbokými miestnymi koreňmi.

Hlava:

Silná, veľká, s dobre vyvinutými čeľusťami. Hlava je podlhovastá a ľahko konvexná, dobre nasadená a čo do veľkosti v dobrom pomere s trupom rovnako ako mozgová časť je v dobrom pomere s tvárovou časťou lebky, čo prispieva k harmónii celku. Hladká koža na lebke a lícach.
Mozgová časť:
Lebka: Čelo a mozgová časť dobre vyvinutá, zaoblená z profilu konvexná. Tylový hrboľ nenápadný.
Stop: Málo vyjadrený; zhruba v rovnakej vzdialenosti od ňucháča a tylového hrboľu.
Tvárová časť:
Ňucháč: Vždy tmavší než srsť, prednostne čierny. Nozdry smerujú dopredu, sú široké a dobre otvorené.
Chrbát nosa: Smerom k ňucháču sa zužuje, ale nie je špicatý; väčšinu dĺžky rovný, na konci ľahko konvexný (náznak orlieho nosa).
Papuľa: S jasnými obrysmi; pysky sú veľké, nie sú silné, nie previsnuté, dobre priliehajú. Sliznice papuli a vnútorného horného ďasna okraje pyskov sú sýto čierno pigmentované.
Oči: Vodorovne posadené, uložené v rovnakej výške s očnicami, oválneho tvaru, strednej veľkosti, symetrické, dobre otvorené; výraz je kľudný a bystrý; prednostné sú farby tmavého jantáru; očné viečka tesne priliehajú a ich okraje sú čierno sfarbené; obočie primerane vyjadrené.
Uši: V pomere k celku malé (11 cm dĺžky na 10 cm šírky), tenké, trojuholníkové, na špičke zaoblené; ucho je visiace; nasadené stredne vysoko a šikmo smerom dozadu; tesne prilieha k hlave; pri koreni je vidieť kúsok vnútornej strany ucha. Kupírované uši sú prípustné, ale prednosť sa dáva prirodzenému uchu.

Krk:

Rovný, krátky a silný; dobre vsadený medzi plecia; s nie veľmi bohatým osrstením na hrdle.

Trup:

Horná línia:
Chrbát takmer vodorovný, prednostne krátky; bedrá široké, krátke, dobre osvalené a dobre nasadené k zadnej časti, ktorá je šikmá a ľahko padajúca.
Hrudník:
Dobre zaoblený, pričom nie je valcovitý, široký, dlhý a hlboký.
Spodná línia:
Brucho nie je príliš silné, je v dobrom pomere s celkom, dobre splýva s ostatnými partiami tela; spodná línia by mala pomaly stúpať od hrudnej kosti až k slabine.
Chvost:
Nie je kupírovaný, je dlhý, v kľudnom postoji dosahuje až k päte; silný, tvaru zakrivenej šable, nasadený stredne vysoko, dobre osrstený, u dlhosrstej variety tvorí zástavu, s háčkom na konci. Je nesený pod vodorovnou líniou; ak je pes v kľude, padá prirodzene medzi stehná; ak je pes vzrušený alebo v pohybe, je chvost nesený nad vodorovnou líniou, zahnutý smerom nahor, smeruje dopredu, do strany, alebo dolu.

Hrudné a panvové končatiny:

Normálny postoj, absolútne zvislé, prierez predlaktia je takmer valcový. Kĺby silné stredne zauhlené, čo umožňuje voľný pohyb psa. Holenná kosť trochu nižšie posadená, so stredným zauhlením.
Labky:
Zodpovedajú veľkosti psa, dobrej stavby, nie sú ani príliš guľaté, ani príliš dlhé, sú prechodom medzi mačacími a zajačími labami, prsty nikdy nie sú roztiahnuté. Prsty silné a tesne priliehajúce, priestory medzi prstami a medzi vankúšikmi sú bohato osrstené. Vankúšiky labiek veľké a tvrdé. Pazúry sú tmavo sfarbené, prednostne čierne, a dobre vyvinuté. Psy môžu mať jednoduché alebo dvojité vlčie pazúry.
Chôdza:
Pohyb normálny, voľný.

Osrstenie:

Vlastnosti srsti:
Silná, trochu hrubá srsť ale bez prehnanej tvrdosti, podobá sa kozej srsti, hladká alebo ľahko zvlnená srsť, takmer na celom tele dobre priliehajúca, veľmi bohaté osrstenie dlhosrstej a krátkosrstej variety. Za normálnych okolností je srsť na rôznych miestach tela rôzne dlhá, na končatinách, pod lakťami a pod holennou kosťou a tiež na hlave je srsť kratšia a hustejšia; na ušiach sa srsť od nasadenia ucha k jeho špičke skracuje, súčastne je tiež jemnejšia a mäkšia, na chvoste je srsť dlhšia, u dlhosrstej variety je chvost zarastený hustou a silnou srsťou a tvorí zástavu, srsť je dlhšia tiež okolo krku a na hrdle je huňatá, obzvlášť u dlhosrstej variety sú stehná a zadná časť hrudných končatín s bohatými zástavami. Podsada je jemná, hustá a odstávajúca, pri korienkoch je podsada prepletená s hrubšími vlasmi v srsti. Za normálnych okolností je podsada, ktorá sa vyskytuje v hojnom množstve predovšetkým u dlhosrstej variety, svetlejšia než krycia srsť.
Farba srsti:
Jediné prípustné farby sú: všetky odtiene plavej, vlkošedej a žltej, jednofarebné alebo s bielymi znakmi.

Výška:

 • Kohútiková výška psa: 65 až 72 cm
 • Kohútiková výška suky: 62 až 68 cm

Rozmery a hmotnosť psa:

Hlava:
 • Dĺžka mozgovej časti: 13,5 až 14,5 cm
 • Šírka mozgovej časti: 12,5 až 14 cm
 • Dĺžka papule: 12 až 13 cm
Hrudník:
 • Obvod hrudníka: 75 až 80 cm
 • Šírka hrudníka: 18 až 20 cm
 • Hĺbka hrudníka: 28 až 29 cm
Horná línia:
 • Dĺžka hornej línie: 63 až 65 cm
 • Šírka trupu: 12 až 15 cm
Dĺžka:
 • Trupu: 68 až 73 cm
 • Chvosta: 40 až 45 cm
Výška:
 • Koútiková výška: 62 až 72 cm
 • Dĺžka prednej nohy: 34 až 37 cm
 • Výška v zadku: 67 až 69 cm
Hmotnosť:
 • Psy: 40 až 50 kg
 • Suky: 30 až 40 kg

Vady:

Všetky odchýlky od vyššie uvedených bodov sa považujú za vadu a ich hodnotenie by malo byť v prísnom pomere so stupňom odchýlky.
Hlava:
príliš štíhla, príliš dlhá alebo špicatá
Ňucháč:
veľmi svetlo sfarbený alebo viditeľne škvrnitý
Zhryz:
predhryz alebo podhryz
Oči:
klenené, oči rôznej veľkosti
Uši:
zle nasadené, veľmi veľké, mäsové alebo okrúhle
Chvost:
kupírovaný, vrodenej deformácie, vrodená strata chvosta
Osrstenie:
albinizmus, vlastnosti srsti nezodpovedajúce štandardu
Nadváha
Veľkosť:
nadmerná veľkosť (gigantizmus) alebo nedostatočná veľkosť (nanizmus), tolerancia 4 cm je prípustná

Poznámka:

Psy musia mať očividne normálne vyvinuté semenníky úplne uložené v miešku.